Podsumowanie kampanii wtrybieotwartym

Możemy szanować człowieka, dlatego że jest od nas odmienny,
i możemy go rozumieć, ponieważ jest nam równy.”

 

Zaczynając przygodę z WrOpenUp, wiedzieliśmy, że rozpoczynamy nową przygodę, własną mini kampanię, tworzoną przez nas wspólnie, zacieśniając pomiędzy naszą grupą więzi koleżeńskie, jednocześnie otwierając się na innych i poszerzając wiedzę na temat wielokulturowości.

Kilka miesięcy spędzonych wspólnie nad opracowywaniem kolejnych pomysłów minęło nam zaskakująco szybko i przyjemnie. Jako pierwszy zespół odważyliśmy się oficjalnie rozpocząć działania, zamieszczając stworzoną przez nas grafikę pt. „Surround Yourself With Diversity”.

Swoją kampanię oparliśmy na konkretnych przykładach empirycznych, aby na ich podstawie dowiedzieć się, jak we Wrocławiu funkcjonuje pojęcie „różnorodności kulturowej”. Przeprowadziliśmy ankiety z obcokrajowcami, studiującymi na Uniwersytecie Wrocławskim. Dodatkowo opracowaliśmy ankiety przeprowadzone z mniejszościami niemiecką i ukraińską, zamieszkującymi Wrocław. Dzięki temu poznaliśmy realne problemy osób, które żyją na styku różnych kultur i tradycji. W oparciu o przeprowadzone badania mogliśmy śmiało zacząć promowanie kampanii, która z jednej strony merytorycznie pogłębiała naszą wiedzę na temat samego zagadnienia, z drugiej – w pozytywny sposób zachęcała ludzi do przyjrzenia się, czy Wrocław jest rzeczywiście miastem ludzi tolerancyjnych i gotowych na akceptację odmienności.

Natalia: We Wrocławiu spotyka się wiele kultur, religii i tradycji. To prawdziwy, wielokulturowy tygiel, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu – podczas WrOpenUp okazało się, że mimo odmienności, mieszkańcy Wrocławia nastawieni są na dwustronny, kulturowy dialog.

Podeszliśmy do tematu również od strony artystycznej i zaprojektowaliśmy m.in. vlepkę, którą w przyszłości chcielibyśmy zobaczyć na ulicach Wrocławia czy obdarzyć nią znajomych. Nie zabrakło też czegoś dla fanów rebusów i wszelkiego rodzaju łamigłówek. Potem przyszedł pomysł, aby spytać ludzi z naszego otoczenia, czyli z otoczenia studentów: „Czym dla nich jest wielokulturowość?” Powstał z tego krótki filmik. Przekonaliśmy się jak wielu wspaniałych i otwartych ludzi można spotkać. Wystarczy tylko chęć rozmowy i uśmiech drugiego człowieka.

Agnieszka: WrOpenUp to dla mnie przede wszystkim dobrze zorganizowane, wspaniałe warsztaty, w których być może nigdy nie miałabym okazji uczestniczyć. To ludzie otwarci na nowe idee i przedsięwzięcia, ale głównie na drugiego człowieka.

Damian: Pochodzę z pomorskiej wsi, gdzie obok siebie żyją Polacy, Niemcy i Ukraińcy. Myślałem, że to jest wielokulturowość. Jednak Wrocław to zmienił. Tutaj żyje obok siebie jeszcze więcej różnych kultur i narodów. A WrOpenUp pozwolił mi zacząć je poznawać. Dla mnie to wspaniała lekcja szacunku dla różnorodności.

Ciekawym doświadczeniem były warsztaty z przedszkolakami, które zachwyciły nas swoją otwartością i chęcią współpracy. Ważne jest, aby kształtować szacunek na inne kultury od najmłodszych lat. Zwróciliśmy również uwagę na problem rasizmu i jego przyczyny. Powstała mapa myśli, z której dowiedzieliśmy się, skąd bierze się to zjawisko. Stworzyliśmy także prezentację na temat organizacji „Otwarta Rzeczpospolita”, która zajmuje się walką z rasizmem. Problemten jest niestety wciąż obecny w naszej codzienności.

Natalia: WrOpenUp to dla mnie niezwykła przygoda wielokulturowa. Dzięki niemu mogłam obcować z pełnymi pozytywnej energii, inspirującymi ludźmi. W słowie „WrOpenUp” kryje się również ogromna ilość pracy i działań, które bardzo przyczyniły się do mojego osobistego rozwoju. Cieszę się, że mogłam być częścią tego projektu.

Pozdrawiamy i dziękujemy,

wtrybieotwartym

.

.

PUBLIKACJA KONKURSOWA W RAMACH PROJEKTU WROPENUP 2013

Dodaj komentarz